20-21 08 2022 Suwałki, Gołdap

, , Możliwość komentowania 20-21 08 2022 Suwałki, Gołdap została wyłączona

20 sierpnia rodaków witał prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz. W sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego odbyło się spotkanie delegacji Stowarzyszenia Polaków Kiejdan i członków Stowarzyszenia Seniorzy z Pasją HORYZONT. Podczas spotkania wystąpił jedyny na Żmudzi polski Zespół Pieśni Ziemi Kiejdańskiej „Issa” (kier. Waleria Wansewicz) i “Ocean Życia” (kier. Monika Kudela). Prezydent Czesław Renkiewicz zaprezentował osiągnięcia Suwałk na przestrzeni ostatnich lat i problemy dnia dzisiejszego oraz zaprosił “Issę” z Kiejdan do udziału w XXIII Suwalskim Jarmarku Folkloru w 2023 roku.
Spotkanie i wycieczkę po mieście zorganizowała prezes Stowarzyszenia Seniorzy z Pasją HORYZONT Jadwiga Sowulewska. Z historią miasta i zabytkami Suwałk zapoznawał wspaniały przewodnik Marek Szczepankiewicz. Kontakty obu stowarzyszeń zaistniały dzięki współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Grodna i Wilna z Suwałk, która zaowocowała zaproszeniem zespołów – wokalnego “Ocean Życia” i tanecznego “Diament” na Dni Kultury Polskiej na Laudzie i Żmudzi – XX Festiwal Kultury Polskiej w Pacunelach i Kiejdanach 30-31 lipca b.r.. Dwudniowy pobyt na Litwie był bardzo owocny. Zwieńczony został udanym koncertem, nawiązaniem bliższych kontaktów, przyjaźni oraz zwiedzaniem historycznych Kiejdan i innych miejsc na Laudzie i Żmudzi.
Po spotkaniu w Suwałkach grupa śpieszyła do Gołdapi na spotkanie z członkami UTW na czele z prezes Zufią Burel. Podczas spotkania “Issa” z zespołem UTW “Kwiaty polskie”, miały próbę, ćwiczyli, by wspólnie zaśpiewać 21 sierpnia podczas Dożynków Gminnych. Wieczorowe spotkanie uwieńczył Teatr Ognia pod kierownictwem Mirosława Bobrowskiego przy Domu Kultury w Godapi.
W niedzielę uroczystość dożynkowa rozpoczęła się Mszą świętą na Promenadzie Zdrojowej w Gołdapi, po której odbył się festyn dożynkowy. Imprezę oficjalnie otworzyli: zastępca burmistrza Gołdapi – Joanna Łabanowska, przewodniczący Rady Miejskiej – Wojciech Hołdyński oraz zaproszeni goście. Wśród innych, na scenie wystąpił zespół “Issa”, Irena Duchowska zaprezentowała swą twórczość.
Sołectwa przygotowały piękne stoiska, które przyciągnęły wielu smakoszy potraw regionalnych. Podczas wydarzenia nie zabrakło również wystawców z rękodziełem i żywnością. W trakcie Dożynek odbyły się konkursy na najsmaczniejszy chleb, najpiękniejsze stoisko i najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Przez cały dzień zarazem na dzieci, jak i dorosłych czekało mnóstwo atrakcji. Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gołdapi przygotował turniej sołectw. Na dzieci czekało minii zoo, kino 7d oraz dmuchańce. Wieczorem na scenie wystąpiły zespoły: Baby Full i Bayer Full, które przyciągnęły wielu widzów.

Laudańczycy w Gołdapi gościli już po raz drugi, po raz pierwszy byli w roku 2018. Z kolei, w roku 2019, członkowie Gołdapskiego UTW gościli w Kiejdanach, zespół UTW “Kwiaty polskie” wystąpił podczas XVII Festynu Kultury Polskiej „Znad Issy” w Pacunelach i Kiejdanach oraz VI Festiwalu Kultury Polskiej w Poniewieżu.
Laudańczycy serdecznie dziękują organizatorom spotkań i imprez w Macierzy, a za umożliwienie autokarowego wyjazdu wdzięczni są Ambasadzie RP na Litwie i Oddziałowi ZPL rejonu Wileńskiego.

http://l24.lt/pl/napisali-do-nas/item/378845-laudanczycy-w-macierzy