VI Spływ kajakowy „Poznajmy swój kraj” 17-19 08 2018

, , Możliwość komentowania VI Spływ kajakowy „Poznajmy swój kraj” 17-19 08 2018 została wyłączona

17-19 sierpnia w Świętej nad Bałtykiem odbył się VI Spływ kajakowy „Poznajmy swój kraj”. Tradycyjnie w spływie uczestniczyli  rodacy z Kiejdan, Akademii datnowskiej, Poniewieża, Raguwy, Wilna i innych miejscowości.  Tego roku płynąć kajakami odważyło się więcej osób starszych niż poprzednio. Grupa kajakami  rzecznymi pokonała kilkunastu kilometrową, krętą trasę rzeki Świętej do Bałtyku, a potem do portu.

Trasa rzeczna była stosunkowo łatwa, chociaż czasami przychodziło się manewrować przy złamanych drzewach, spotykane kamienie i w poprzek rzeki leżące drzewa nie były groźne, więc trasę udało się pokonać bez wysiadania z kajaków.

Odważniejsi wypróbowali również pływanie kajakami morskimi pod fale na morzu. morze było spokojne, więc do morskiego kajaku ustawiała się kolejka chętnych. Pod troskliwą opieką doświadczonego trenera Remigius’a  Šiugždinis’a  w tym roku udało się uniknąć wywrotek.

Spływ kajakowy 41- osobowej grupy był dobrą okazją aktywnego odpoczynku na łonie przyrody nad Bałtykiem. Upajała cisza,  śpiew ptaków i cykanie świerszczy, oko cieszyły wysepki białych lilii i dzikich kwiatów na dziewiczych łąkach. Rodzinka dumnych łabędzi obserwowała intruzów, naruszających ich spokój. Kajaki płoszyły rodzinne stadka kaczek i denerwowały mniej cierpliwych rybaków. Pogoda się udała, wcale nie padało. Zażywano kąpieli w rzece i morzu, odprowadzano słońce, niektórym udało się też wstawać przed wschodem i docierać nad morze o brzasku…

Grupa mieszkała w domkach w pobliżu kościoła i na plebanii, uczestnicy spływu mieli okazję codziennie uczestniczyć we Mszy Św. w Świętej w kościele pw. NMP Gwiazdy Morskiej. Stołowano się po drodze i na plebanii. Część uczestników spływu zwiedziła Połongę i Kretyngę.

Celem projektu był aktywny odpoczynek połączony z integracją rodaków rozsianych po Litwie, poznawanie kraju ojczystego, pogłębianie relacji kulturowych z miejscową ludnością. Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za Granicą przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie”.