IV Festyn Kultury Polskiej „Znad Issy” w Kiejdanach na Litwie 2006

, , Możliwość komentowania IV Festyn Kultury Polskiej „Znad Issy” w Kiejdanach na Litwie 2006 została wyłączona

Już po raz czwarty odbył się organizowany przez Stowarzyszenie Polaków Kiejdan, Oddział Związku Polaków na Litwie „Lauda”, Festyn Kultury Polskiej “Znad Issy”. W tym roku wśród zaproszonych gości znalazł się ciechanowiecki Chór Parafialny “Kantata” oraz połączona, ciechanowiecko – zambrowska, Młodzieżowa Orkiestra Dęta. Delegacja z Ciechanowca przebywała na Litwie od 2 do 4 czerwca 2006 roku.


Festyn rozpoczął się mszą św. w kościele pw. św. Józefa w Kiejdanach, w czasie której śpiewał nasz chór i grała orkiestra. Po mszy zaproszone zespoły z Polski wystąpiły na placu Senoji Rinka w Kiejdanach, po czym uczestniczyły w otwarciu wystawy malarstwa Dagny Gmitrowicz Stankuć w Wielokulturowym Centrum w Kiejdanach.

Drugi dzień Festynu, to udział naszego chóru we mszy św. w kościele pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Dotnuvie – mieście partnerskim Ciechanowca, a potem powrót do Kiejdan, gdzie głównym punktem Festiwalu był koncert w Centrum Kultury. Na scenie wystąpiły polskie zespoły: „Polonia” z Warszawy, „Ojczyzna” z Węgorzewa, „Żurawiacy” z Bogut, oraz polonijne: „Kotwica” z Kowna, „Zgoda” z Rudomino, „Mariampolskie kropelki” i „Harmonia” z Mariampola, „Czerwone Maki” z Jawniun, „Issa” z Kiejdan oraz „Ainiai” i „Austeja” z Akademii. Chór Parafialny “Kantata”pod dyrekcją Krzysztofa Pełszyka, wykonał 3 utwory: “Kantatę na chór mieszany” powstałą na 100-lecie śmierci ks. K. Kluka – sł. Fr. Próchnicki, muz. M. Signi, “Gaude Mater Polonia” Wincentego z Kielczy i “Modlitwę obozową” Adama Kowalskiego.

Młodzieżowa Orkiestra Dęta i Chór Parafialny “Kantata” występowały wielokrotnie w ciągu trzech dni w różnych miejscach. Ostatnim punktem pobytu na Litwie była msza św. w kaplicy, przed obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej z udziałem chóru oraz występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Domu Kultury Polskiej w Wilnie.

Nagranie występu Chóru „Kantata”

http://www.ciechanowiec.pl/

IV Festyn Kultury Polskiej w Kiejdanach

Choć nieraz już na naszych łamach opisywaliśmy przedsięwzięcia organizowane przez Polaków mieszkających w Kownie, Kiejdanach czy Kłajpedzie, w powszechnej opinii wciąż pokutuje przekonanie, że na Litwie Polacy są obecni jedynie na Wileńszczyźnie. IV Festyn Kultury Polskiej „Znad Issy”, po raz kolejny zaprzecza temu stereotypowi. Choć oczywiście mniejszość polska nie jest tu tak liczna, prezes Kiejdańskiego Oddziału ZPL „Lauda” Irenie Duchowskiej udało się zorganizować świetną imprezę, w której wzięło udział kilkanaście zespołów z Litwy i Polski.

Festyn rozpoczął się Mszą św. w kościele pw. św. Józefa w Kiejdanach, którą swym śpiewem uświetniał ciechanowski chór „Kantata”. Po mszy zaproszone zespoły z Polski wystąpiły na placu Starego Rynku, po czym uczestniczyły w uroczystym otwarciu wystawy malarstwa Dagny Gmitrowicz-Stankuć w Wielokulturowym Centrum w Kiejdanach. Artystka ta jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Brała udział w wielu wystawach krajowych i zagranicznych, m.in. w Hiszpanii, Francji, Anglii. O swojej twórczości powiedziała: „Nie jestem zwolenniczką malarstwa „pięciominutowego”, dopiero długie przebywanie z obrazem pozwala przelać na płótno czasem niedostrzegalne piękno miejsc, które widziałam. Moją misją jest szukanie piękna, czasem bardzo ulotnego, jego kontemplacja, przekazywanie ludziom mojej fascynacji chwilą. Często na obrazach zamieszczam teksty moich notatek z podróży. To taki artystyczny notatnik, zapisane moje zauroczenia miejscami, które zainspirowały mnie do pracy. Ludzie często nie zwracają uwagi na piękno miejsc, w których przebywają. Szukam miejsc pełnych niezauważalnego piękna, ale zapomnianych, zostawiam tam kartki ze swoim podpisem”.

Podczas wernisażu wystąpiły: Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Zambrowa, Warszawski Zespół Artystyczny „Polonia” im. Ignacego Jana Paderewskiego, chór „Ojczyzna” z Węgorzewa oraz chór „Żurawiacy” z Boguty-Pianki.

Główny koncert, który odbył się 3 czerwca, otworzyła organizatorka Festynu, Irena Duchowska. Serdecznie przywitała przybyłych gości, wśród których znaleźli się m.in.: radca Ambasady RP w Wilnie Paweł Cieplak, dyrektor Departamentu Kultury i Oświaty Samorządu rej. kiejdańskiego Egidijus Grigaitis, burmistrz Ciechanowca Stanisław Sławomir Łapiak, księża z Ciechanowca i Węgorzewa, wieloletnia dyrektor Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie i prezes Fundacji „Dziedzictwo Nasze” Barbara Grąziewicz-Chludzińska, prezes węgorzewskiego oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Zofia Rycharska, prezes Wileńskiego Oddziału Miejskiego ZPL Alicja Pietrowicz, prezes Szyrwinckiego Oddziału ZPL Stefania Tomaszun, a także poeta Aleksander Śnieżko. Koncert poprowadził popularny wileński konferansjer – Wincuk, czyli Dominik Kuziniewicz, który co chwilę rozśmieszał widzów anegdotami i dowcipami, opowiadanymi oczywiście „po tutejszemu”.

Jako pierwsza na scenie wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Zambrowa, którą tworzą uczniowie zambrowskich szkół średnich oraz gimnazjów. Grupa wystąpiła również następnego dnia, tj. 4 czerwca w Domu Kultury Polskiej w Wilnie. Jako drugi zaśpiewał Warszawski Zespół Artystyczny „Polonia” im. Ignacego Jana Paderewskiego, którego dyrygentem jest Wiesław Jeleń, znany animator życia muzycznego w stolicy Polski, kierownik i dyrygent kilku chórów warszawskich. Zespół pięknie wykonał specjalnie dla uczestników Festynu „Znad Issy” pieśń „O, miłosierna z Ostrej Bramy”. Kolejnymi zespołami, które zaprezentowały się widzom Festynu byli „Żurawiacy”, chór działający przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Bogucie-Piankach, Chór Cantata z Ciechanowca, a także chór „Harmonia” z Mariampola, pod kier. Luby Nazarenko. Młodzi tancerze z zespołu „Mariampolskie kropelki”, przedstawili m.in. uroczego krakowiaka oraz tajemniczo brzmiącą, ale również jak najbardziej swojską „Hakirio Polkę”.

W tegorocznym Festynie wziął także udział chór „Ojczyzna” z Węgorzewa pod kierownictwem Ryszarda Zabłotnego oraz miejscowe grupy, jak np. jedyny polski zespół na Ziemi Kiejdańskiej „Issa”, pod kierownictwem Ireny Duchowskiej, „wspomagany” podczas tegorocznego koncertu przez dwunastoletnią solistkę Ugne Milukaite, a także zespoły z pobliskiej miejscowości Akademia, koło Datnowa, „Austeja” i „Ainiai”. Świetnie zaprezentował się znany nie tylko na Litwie, Zespół Tańca Ludowego „Zgoda”, szczególnie najmłodsza grupa „Zajączki”, oraz zespół Szyrwinckiego Oddziału ZPL „Czerwone Maki” z Jawniun.

Podczas koncertu przemawiał burmistrz Ciechanowca Stanisław Sławomir Łapiak, który podziękował organizatorom w imieniu wszystkich zespołów zaproszonych do Kiejdan. Na ręce Ireny Duchowskiej złożył wspaniały bukiet róż. Wspomniał również o najważniejszym według niego owocu współpracy, czyli o ludzkiej przyjaźni – „To najcenniejsza forma wymiany kulturowej i gospodarczej między Polską i Litwą” – dodał.

Następnie głos zabrał Egidijus Grigaitis, dyrektor Departamentu Kultury i Oświaty Samorządu kiejdańskiego, który powiedział: „Witam wszystkich przybyłych na Ziemię Kiejdańską, na której od zawsze obok siebie mieszkali ludzie różnych narodowości, różnych kultur. Polaków i Litwinów łączy naprawdę wiele – historia, tradycja, kultura. Mam nadzieję, że pobyt gości z Polski przyniesie owoce w postaci realnej współpracy miast polskich z litewskimi, w tym z Kiejdanami, że w przyszłym roku znów się tu spotkamy”. Kierownikom zespołów wręczono pamiątkowe dyplomy uczestnictwa w Festynie. Na koniec chóry „Ojczyzna” i „Polonia” wspólnie wykonały „Rotę”.

Anna Pilarczyk
Magazyn Wileński nr 6/2006

http://www.ciechanowiec.pl/