9-11 12 2022 Węgorzewo

, , Możliwość komentowania 9-11 12 2022 Węgorzewo została wyłączona

9-11 grudnia, na zaproszenie prezesa Koła Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Wiesława Pietrzaka, 10-osobowa grupa rodaków z Laudy gościła w Węgorzewie. Wiara i wierność polskiej tradycji, jak co roku, sprowadziła na spotkanie wigilijne wielu Polaków mieszkających w kraju i za granicą. Od ponad 20 lat Koło Stowarzyszenia “Wspólnota Polska” w Węgorzewie zaprasza Polaków mieszkających poza granicami kraju do wspólnego świętowania Wigilii.

W piątek projekt rozpoczęła gala „Namuzowywania” z prezentacją wierszy i poezji śpiewanej, występ Zespołu „Stare Troki”. W sobotę zebrani mieli okazję wysłuchać ciekawej prelekcji – Rok Kopernikowski, po czym był spacer po Węgorzewie, zwiedznie Muzeum Kultury Ludowej oraz Muzeum Kolejowego.

Świętowanie XXII Wigilii Polonijnej rozpoczęto Mszą św. w Kościele św. Ap.Piotra i Pawła w Węgorzewie w intencji Polonii i Polaków za Granicą, którą sprawował ks. Krzysztof Mulewski. Mszę uświetnił zespół „Stare Troki” (kier. Lilia Kieras).
Po wspólnej modlitwie Kresowianie tradycyjnie przekazali ziemię dla nowego proboszcza parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła, Laudańczycy przywieźli ziemię z Kalwarii Żmudzkiej.

Wieczerza Wigilijna odbyła się w Klubie Garnizonowym w bardzo życzliwej, rodzinnej atmosferze. Dzielono się opłatkiem, światłem, ciepłem serc, wspólnie z zespołem „Stare Troki” śpiewano kolędy, długo biesiadowano przy świątecznym stole. W niedzielę po śniadaniu odbyło się podsumowanie spotkania. Polaków rozmowy, a szczególnie wzruszające świadectwa rodaków z Ukrainy i Białorusi powstrzymywały od pośpiesznego powrotu do swoich domów.
Serdeczne “Bóg zapłać” kochanym Rodakom za wieloletnią współpracę, serdeczne przyjęcie i miłą gościnę.