Datnów 6 02 2022

, , Możliwość komentowania Datnów 6 02 2022 została wyłączona

6 lutego, po Mszy św. w Datnowskim kościele NMP, w bibliotece klasztornej miała miejsce kolejna prezentacja „Kroniki Laudańskiej” Ireny Duchowskiej wydanej w 2021 roku przez Świętokrzyskie Towarzystwo Regionalne dzięki dofinansowaniu przez Ambasadę RP na Litwie, Urząd Gminy Zaręby Kościelne, Świętokrzyskie Towarzystwo Regionalne oraz Urszulę i Andrzeja Wołosiewiczów z Zarębów Kościelnych.

Wcześniej prezentacje książki odbyły się  w Zagnańsku, Kownie, Poniewieżu i Szczodrobowie.  Spotkanie w Datnowie zorganizowała pracownik Centrum Kultury Danguolė Špokienė. Na spotkanie przybyli: starosta Skiemiai Ingrida Gladkienė, przedstawiciel szlachty laudańskiej Władysław Gosztowt z Małżonką, prezes Wspólnoty Pacunel Danguolė Garuckienė, dyrektor Gimnazjum w Akademii Liudas Tauginas i wielu zainteresowanych. Wystąpił jedyny polski zespół na Żmudzi „Issa“ (kier. Waleria Wansewicz). Swoje własne piosenki pod akompaniament gitary wykonał bard Liudas Tauginas.

Autorka przedstawiła dzieje Polaków ostatniego ćwierczwiecza na Laudzie i Żmudzi, po wielu zakątkach Litwy, jak również wojaże zagraniczne. Początki działalności organizacji sięgają roku 1994. Książka jest świadkiem szerzenia kultury polskiej, podtrzymywania tradycji, mowy i wiary pradziadów, spotkań tysięcy ludzi. Zawiera sporo faktów, dat, nazwisk, zdjęć dokumentyjących aktywną działalność Polaków z centrum Litwy od początku działalności po 2020 rok łącznie, mimo wielkiego rozproszenia rodaków po Litwie – od Birż, Poniewieża, Onikszt przez Janów, Kiejdany po laudańskie Pacunele, Wodokty, Szczodrobów czy Szawle i Radziwiliszki.

„Zabierając się do czytania „Kroniki Laudańskiej” decydujemy się na podróż, która wbrew swojsko brzmiącym nazwom miejscowości będzie dla ogromnej większości czytelników egzotyczna. Dla czytelnika z Macierzy – jak sentymentalnie Polacy z Litwy nazywają ziemie leżące w granicach obecnego Państwa Polskiego – egzotyczny jest świat Żmudzi i Laudy, których sercem są Kiejdany rozsławione niegdyś przez Sienkiewicza.” (dr Aleksandra Ziółkowska-Boehm, Wilmington, Delaware, USA)

 „„Kronika Laudańska” stanowi wspaniały dokument, żywe świadectwo istnienia kultury narodowej, jej kultywowania i szerokiego propagowania nie tylko na terenie Litwy, ale całej Polski i Europy.” (prezes Związku Literatów na Mazowszu dr Teresa Kaczorowska)

 „Kronika jest świadkiem ludzi, miejsc i wydarzeń, które z zacisza Laudy wyszły, stopniowo rozlały się po najprzeróżniejszych zakątkach Litwy, Polski, Europy i świata, ale regularnie do Kiejdan i Datnowa wracają zaszczepiwszy po drodze laudańską nostalgią, każdego kto dał się oczarować tej ziemi i jej ludziom. Jest to wielka podróż, peregrynacja cyklicznie wracająca do Kiejdan, zaskakująca jednak zmiennością odwiedzanych miejsc, z których część powtarza się regularnie, ale ciągle ubarwiane są nowymi, zaskakującymi destynacjami rozsianymi w najodleglejszych zakątkach Litwy, Macierzy i reszty świata”… (wieloletni burmistrz Ciechanowca dr Mirosław Reczko).

„Książka „Kronika Laudańska”, której autorką jest Pani Irena Duchowska – to chyba za słabe określenie. To potężne tomisko zawierające niebywałą wprost ilość informacji o Polakach na Litwie, ich przeżyciach, działalności artystycznej, podróżach. Już sam tytuł brzmi jakże znajomo. Wystarczy trochę się zadumać. Przecież to jest ta sama Lauda tak pięknie opisana w nieśmiertelnej powieści H. Sienkiewicza „Potop”. (historyk Euzebiusz Zieliński z Siedlec)