XIX Festyn Kultury Polskiej „Znad Issy” 7 08 2021

, , Możliwość komentowania XIX Festyn Kultury Polskiej „Znad Issy” 7 08 2021 została wyłączona

7 sierpnia, w ramach Dni Kultury Polskiej na Laudzie i Żmudzi, odbył się XIX Festyn Kultury Polskiej „Znad Issy”. Imprezy miały miejsce w rejonach Radziwiliskim i Kiejdańskim w czterech miejscowościach: w Wodoktach, Szczodrobowie, Datnowie i Pacunelach.

Splendoru imprezom dodało przybycie wicekonsul Ambasady RP na Litwie – Jolanty Wiśnioch, deputowanego do Parlamentu Europejskiego VII, VIII i IX kadencji, przewodniczącego Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin, Związku Polaków na Litwie – Waldemara Tomaszewskiego, wójta Gminy Kadzidło – Dariusza Łukaszewskiego, polskiego wojskowego i polityka, pułkownika dyplomawonego Wojska Polskiego, senatora IV i V kadencji RP, prezesa Koła Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Węgorzewie – Wiesława Pietrzaka, przedstawicielki Departamentu Mniejszości RL – Eglė Kiuraitė, prezesów sąsiednich Oddziałów ZPL i wielu innych gości.

Uczestników imprezy w Wodoktach witali mer Samorządu Rejonu Radziwiliskiego – Vytautas Simelis, starosta Szczodrobowa – Vidmantas Blužas i Irena Duchowska. Przy kościele Św. Agaty, po powitaniu, przemawiali honorowi goście. Myślą przewodnią było „budowanie mostów widzialnych i szczególnie tych niewidzialnych między ludźmi i państwami”. Złożono wiązanki kwiatów w kolorach barw narodowych przy tablicy noblisty Henryka Sienkiewicza oraz przy pomniku Witolda Wielkiego, po czym korowód zespołów i uczestników święta skierował się w kierunku parku dębów, założonego w 2016 roku. Otwarto tablicę upamiętniającą Park dębów przyjaźni litewsko-polskiej, sadzono kolejne dęby. Wręczono list dziękczynny za troskę o park dla Leona Budowicza (Leonas Budavičius).

Następnym miejscem imprez Dni Kultury Polskiej na Laudzie i Żmudzi był kościół Św. Trójcy w Szczodrobowie. Odbyła się tu Msza Św. odprawiona przez o. karmelitów Emiliana Władysława Bojko i Vidasa Labanauskasa z Kowna. Podczas Mszy Św. Stowarzyszenie Polaków Kiejdan reprezentował poczet sztandarowy na czele z Władysławem Gosztowtem (Vladislavas Goštautas). Po Mszy Św. miało miejsce wręczenie Honorowego Obywatelstwa Szczodrobowa dla wójta Gminy Kadzidło Dariusza Łukaszewskiego i Aniołów dobroci dla Kadzidlan: Zdzisława Parzycha – Komendanta Gminnego Ochotniczej Straży Pożarnej, Stanisława Gawrycha – Kapelmistrza Orkiestry Dętej, Michała Bogdańskiego – wicedyrektora Szkoły Podstawowej w Kadzidle, Adama Białobrzeskiego – Prezesa Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Po gratulacjach nagrodzonych odbył się koncert zespołów i spotkanie integracyjne zebranych w dużym namiocie, gdzie nie tylko miał miejsce solidny poczęstunek, ale i wesoło tańczono pod przygrywki kapeli z Poniewieża.

Uczestnicy: Reprezentacyjny Chór Oddziału Warmińsko Mazurskiego Stowarzyszenia Wspólnota Polska “Ojczyzna” (Ryszard Zabłotny, Węgorzewo);  Trąbka (Stanisław Gawrych, Kadzidło); „Sużanianka” (Margaryta Krzyżewska, Sużany); „Kotwica“ (Aleksander Jakubowski, Kowno); Kapela „Nevėžis“ (Vytautas Rutkauskas, Danutė Čerkasovienė, Poniewież); „Issa“ (Waleria Wansewicz, Kiejdany).

Kolejnym miejscem XIX Festynu Kultury Polskiej „Znad Issy” był Datnów w rejonie Kiejdańskim. W kościele Zwiastowania NMP Mszę Św. w języku polskim celebrowali ojcowie karmelici z Kowna. Po Mszy Św. odbył się koncert zespołów. Za współpracę przy organizacji imprez dziękowano dla Wiesława Pietrzaka z Węgorzewa, Danguolė Špokienė z Datnowa, prezydent klubu „Aktywne kobiety” z Poniewieża – Danutė Kriščiūnienė, wieloletniej prezes kowieńskiego Oddziału ZPL – Franciszki Abramowicz i wielu innych.

Po występie w Datnowie autokar z Węgorzewa śpieszył do Pacunel. Koło Stowarzyszenia “Wspólnota Polska” w Węgorzewie ze swoim Partnerem Reprezentacyjnym Chórem Oddziału Warmińsko-Mazurskiego Wspólnoty Polskiej „Ojczyzna” realizowało projekt „Promocja Warmii i Mazur”. Gospodarzom i Gościom Honorowym wydarzeń zostały wręczone pakiety promocyjne z materiałami promującymi walory przyrodnicze i turystyczne oraz wyroby z Regionu, a Chór „Ojczyzna” swoim repertuarem promował kulturę Warmii i Mazur również 6 sierpnia w Kownie i 8 sierpnia – w Wędziagole. 

Na imprezę do Pacunel m. in. przybyli: poseł na Sejm RL – Antanas Čepononis, wicemer Samorządu Rejonu Radziwiliskiego Vytautas Krikščiūnas, dyrektor Administracji Samorządu Rejonu Radziwiliskiego – Jolanta Margaitienė, starosta Skėmiai – Ingrida Gladkienė, skarbnik Zarządu Krajowego Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna w Suwałkach – Danuta Kucmin i wielu innych zaszczytnych gości.

21 lipca w ramach Dni Kultury Polskiej na Laudzie i Żmudzi w Kiejdanach odbył się koncert Polskiego Zespołu Pieśni Ziemi Kiejdańskiej „Issa” (kier. Waleria Wansewicz), spotkanie z rodakami z Olsztyna i Poniewieża.

Sponsorzy: Ambasada RP na Litwie, Departament Mniejszości Narodowych przy Rządzie Republiki Litewskiej, Samorząd Rejonu Radziwiliskiego, Oddział ZPL rej. Wileńskiego.
Partnerzy: Parafie: Szczodrobowska i Datnowska, starostwa Szczodrobowa i Skiemiai, organizacje Społeczności Wiejskich w Wodoktach, Szczodrobowie i Pacunelach, Klub Aktywnych Kobiet w Poniewieżu, Koło Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Węgorzewie.

http://www.wilnoteka.lt/artykul/dni-kultury-polskiej-na-laudzie-i-zmudzi-1
http://l24.lt/pl/kultura-pl/item/362654-xix-festyn-kultury-polskiej-znad-issy

https://tmde.lrv.lt/lt/naujienos/xix-lenku-kulturos-festivalis-znad-issy