Wizyty w Macierzy 05 2018

, , Możliwość komentowania Wizyty w Macierzy 05 2018 została wyłączona

12-13 maja 23-osobowa grupa z Laudy i Żmudzi gościła w Gołdapi na zaproszenie Gołdapskiego UTW na czele z prezes Zofią Burel. Przed rokiem grupa z Gołdapi gościła w Kiejdanach.

W wyprawie uczestniczyła połączona grupa rodaków z trzech rejonów: kiejdańskiego, poniewieskiego i radziwiliskiego. Z okolic Kiejdan i miasta – rodacy i Polski Zespół Pieśni Ziemi Kiejdańskiej „Issa” pod. kierownictwem Walerii Wansewicz, z okolic Poniewieża i miasta – grupa filii kiejdańskiego UTW ucząca się języka polskiego na czele z nauczycielką języka polskiego UTW, prezes Koła ZPL w Poniewieżu Reginą Czyrycką i prezes klubu „Aktywnych kobiet”, dyrektor Szkoły dla słabosłyszących i głuchych, organizatorką Festiwali Kultury Polskiej w Poniewieżu Danute Kriszcziuniene oraz zakonnicą Jadvigą Hanną Biwil i grupa z Pacunel na czele z dyrektorem Podstawowej Szkoły w Pacunelach Anatolius’em Galiunas’em, aktywnym i bardzo życzliwym organizatorem spotkań rodaków na sienkiewiczowskiej Laudzie.

Splendoru imprezie dodało przybycie na spotkanie – konferencję burmistrza Gołdapi Tomasza Luto i starosty powiatu Gołdapskiego Andrzeja Ciołka, którzy życzliwie współfinansowali pobyt rodaków z Litwy. Z nowym programem wystąpiły zespoły gołdapskiego UTW i kiejdańska „Issa”, swą twórczość prezentowała Irena Duchowska.

Grupa miała okazję uczestniczyć we Mszy Świętej w katedrze p.w. N.M.P. Matki Kościoła w Gołdapi,  podziwiać część sanatoryjną, skosztować wód źródlanych, spacerować pod tężnią, odpocząć w grocie solnej oraz zwiedzić Gołdap, Muzeum Puszczy Rominckiej w Żytkiejmach,  wysłuchać koncertu leśnego, zobaczyć ekspozycje przedstawiające replikę życia w puszczy oraz mosty w Stańczykach.

Dwa wiadukty kolejowe z lat 1917–1918, wpisane do rejestru zabytków województwa warmińsko-mazurskiego. Są to elementy nieczynnej infrastruktury linii kolejowej łączącej Gołdap z Żytkiejmami. Czasami nazywane Akweduktami Puszczy Rominckiej. Mosty należą do najwyższych w Polsce. Konstrukcja jest 5-przęsłowa, długości 180 m, wysokości do 36,5 m. Pod budowlami przepływa rzeka Błędzianka. Historia powstania mostów została stosunkowo niedawno rozwikłana – najpierw wybudowano most południowy (lata 1912-14, ukończony w 1917 r.), a później, w 1918 r. most północny. Obie budowle są względem siebie równoległe, a architektura wyglądem przypomina rzymskie akwedukty w Pont-du-Gard.

W Dubeninkach przyjęcie zorganizowała grupa rodaków na czele z Bożeną Buzą.

Wyjazd do Macierzy dofinansował samorząd rejonu kiejdańskiego.

Grupa serdecznie dziękuje wszystkim organizatorom i sponsorom wyprawy.

https://www.kuratorium.waw.pl/pl/kuratorium/informacje-regionalne-d/12684,Konferencja-Szkola-wspolnota-wychowujaca-do-wartosci-patriotycznych-i-ksztalcaca.html

http://www.biblioteka.brok.pl/index.php/8-aktualnosci/361-spotkanie-z-poetka-irena-duchowska-w-bibliotece-publicznej-w-broku