Święto Kolęd w Kiejdanach 27 12 2014

, , Możliwość komentowania Święto Kolęd w Kiejdanach 27 12 2014 została wyłączona

27 grudnia w Kiejdanach odbyło się Święto Kolęd. Tradycyjna impreza miała miejsce w kościele Św. Józefa w Kiejdanach. Koncert zespołów odbył się po Mszy Św. Podczas koncertu wystąpiły dwa zespoły – kowieńska „Kotwica” (kier. Marian Zienkiewicz) i kiejdańska „Issa” (kier.Waleria Wansewicz).

Zespół folklorystyczny „Kotwica” działa od 1961 roku, Polski Zespół Pieśni Ziemi Kiejdańskiej „Issa” – od 1998 r. Zaprzyjaźnione ze sobą zespoły wielokrotnie występowały w wielu miejscach na Litwie i w Polsce.

Swym pobytem imprezę zaszczycił dziekan kiejdańskiego dziekanatu, proboszcz parafii Św. Józefa ks. Gintaras Puras. Przybyły prezeski Oddziałów ZPL: kowieńskiego – Franciszka Abramowicz i „Lauda” – Irena Duchowska, rodacy z Kiejdan i okolic. U rodaków, stęsknionych za polską kolędą, na wspomnienie, jak to kiedyś było, wielokrotnie „wilżyły się oczy”…. Po koncercie rodacy mieli Spotkanie Opłatkowe przy świątecznym stole w wynajmowanym pomieszczeniu na starówce kiejdańskiej.

Zespołom wręczono pamiątkowe dyplomy. Spotkanie przeszło w spokojnej, miłej, serdecznej i ciepłej atmosferze, łamano się opłatkiem, nawzajem składano sobie życzenia. Rodacy z Kiejdan serdecznie dziękują kowieńskiemu Oddziałowi ZPL za pokrycie kosztów transportu na przyjazd „Kotwicy”. Warto zaznaczyć, że od dwudziestu lat, społecznie organizowane polskie imprezy w Kiejdanach, odbywają się niezależnie od tego, czy projekty imprez otrzymały jakieś dofinansowanie, czy też nie…