XX jubileuszowe obchody Święta Niepodległości RP w Kiejdanach 2014

, , Możliwość komentowania XX jubileuszowe obchody Święta Niepodległości RP w Kiejdanach 2014 została wyłączona

8 listopada na Laudzie odbyły się XX jubileuszowe obchody Święta Niepodległości RP. Po raz pierwszy Polacy z okolic Kiejdan uroczyste obchody Święta Niepodległości RP zorganizowali 13 listopada 1994 roku w Naukowo-Badawczym Instytucie Rolnictwa w Akademii datnowskiej.

Po koncercie odbyło się zebranie, podczas którego postanowiono założyć polską organizację na Laudzie. Powołano Koło ZPL przy Oddziale kowieńskim, na prezesa obierając nauczycielkę fizyki Akademskiej Szkoły Sredniej w Irenę Duchowską. W zebraniu założycielskim brał udział poseł na Sejm RL, członek ZG ZPL Artur Płokszto. Rodacy cieszyli sie, że siebie potrafili odnaleźć, że mogą rozmawiać ze sobą po polsku i obiecali oddać się dalszym poszukiwaniom rodaków rozsypanych po okolicy. 20 lat temu, nikt sobie nie mógł wyobrazić, jak będzie się rozwijała działalność rozproszonych po Żmudzi Polaków, jakie będą przeszkody, ile trzeba będzie determinacji, by działać i wytrwać mimo trudności, przy braku zrozumienia i środków na działalność, a nawet czasami specjalnie organizowanych akcjach wrogości i co da sie zrobić…

Z okazji Święta Niepodległości RP w kiejdanskim Centrum Wielokulturowym odbył się uroczysty koncert. Przybyłych witała Irena Duchowska w skrócie przypominając 20-letnie dzieje organizacji polskiej na Laudzie. Życzenia Polakom złożyła organizator imprez kulturalnych Centrum Wielokulturowego Danguol? Raudeli?nien?. Wystapiły zespoły: „Gozdawa“ (kier. Wanda Kulbacka, Raczki – Polska), ZPiT „Solczanie” (kier. Renta Brasel, Soleczniki) i „Issa“(kier. Waleria Wansewicz, Kiejdany). Koncert składał się z melodii patriotycznych powszechnie znanych i lubianych przez rodaków. Sala szczególnie entuzjastycznie oklaskiwała tańce „Solczan“. U wielu zakręciła sie łezka wzruszenia, którą wzbudziła nutka patriotyczna niosąc dawne wspomnienia… Po koncercie gości czekało spotkanie integracyjne, podczas którego rozmowom nie było końca, wiele wspólnie śpiewano.

Uczestnicy święta serdecznie dziękują zespołom, merowi Samorządu rejonu Solecznickiego Zdzisławowi Palewiczowi za pokrycie kosztów transportu „Solczan“ i Oddziałowi ZPL rejonu wileńskiego za dofinansowanie imprezy. Szczególne podziękowania należą się europosłowi, prezesowi AWPL i Oddziału ZPL rejonu wileńskiego Waldemarowi Tomaszewskiemu, dzięki któremu od lat, dwie imprezy w rok na Laudzie otrzymują wsparcie.