Majowe świętowanie w Poniewieżu, Krokach i Kownie 4-5 05 2013

, , Możliwość komentowania Majowe świętowanie w Poniewieżu, Krokach i Kownie 4-5 05 2013 została wyłączona

Polacy laudańscy uroczyście świętowali trzy święta: Konstytucji 3-go Maja, Światowego Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Matki. Imprezy odbyły się w Poniewieżu, w Krokach rejonu kiejdańskiego i Kownie. Świąteczne obchody uświetniło przybycie zespołu „Alebabki” z GOK w Budrach. „Alebabki”  niedawno obchodziły swoje 10-lecie. Zespół gościł na Litwie dzięki współpracy Stowarzyszenia Polaków Kiejdan z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Budrach z dyrektor Anetą Stankiewicz.

4 maja w Poniewieżu impreza tradycyjnie miała miejsce w sali Szkoły Podstawowej Słabosłyszących i Głuchych dzięki współpracy z dyrektor Danutė Kriščiūnienė, która jest również prezydentem klubu „Aktywne kobiety”. Polacy Poniewieża  przybyli z prezes Koła ZPL Reginą Czyrycką na czele. Koncert rozpoczęła emerytowana solistka operowa, sopran Elena Grumbinienė.  Po przemowach wystąpił zespół „Alebabki” w składzie: Elżbieta Rapita, Rozalia Myka, Małgorzata Bohun, Jolanta Mruk. Urocze panie pięknym śpiewem czarowały publiczność. Po występie gości z Polski sala zauroczona oklaskiwała grupę taneczną poniewieskiego Studium Tańca „Selevy” pod kierownictwem  Reginy Liutkevičienė. W repertuarze „Selevy” były urocze tańce: „Wirus”, „Tuk, tuk, serduszko”, „Cudzy ruch”, „Symfonia meduz”, „Cukiereczek”, „Ring” i inne. Na zakończenie koncertu wystąpiła kiejdańska  „Issa”, która w kwietniu świętowała Jubileusz 15-lecia, z oddaną kierowniczką Walerią Wansewicz.

Po koncercie „Alebabki” miały okazję przejść na drugą stronę Niewiaży przez małpi most w Surwiliszkach, zwiedzić pałac Syruciów, dąb Daukszy, Minaret z kiejdańską starówką, obejrzeć pałac datnowski, odwiedzić miejsce pochówku Piotra Piłsudskiego (dziadka Marszałka Józefa Piłsudskiego) w Krokach.

Wieczorem dalsze świętowanie przeniosło się do Centrum Kultury w Krokach. Koncert odbył się dzięki przyjaznej współpracy z dyrektorem krokskiego CK Robertasem Dubinką. Splędoru świętu dodało przybycie kierownika Działu Kultury i Sportu Samorządu Kiejdańskiego Kęstutisa Stadalnykasa. W Krokach koncert składał się z dwóch części.  W pierwszej części młodzież z Krok przedstawiła wiązankę muzyczną z tańcami połączoną scenkami teatralnymi. Sala oklaskiwała tańce „Ranek w mieście” i „Dziadkowie” w wykonaniu zespołu „Ste by Step” (kier. J. Ščiukas); tańce „Twist”, „Piraci” i „Staromiejska Polka” zespołu tanecznego „Just Go” (kier. J. Sakalauskienė); piosenki „Przyszedł dziadek”, „Oj ty, dębie” w wykonaniu dyplomantów konkursu „Tramtatulis 2013”  Dariusa Cicilonisa i Dominika Dubinki (kier. Aušra Giedrienė); występy zespołów folklorystycznych „Smilgelė” i „Žiedupė” (kier. J. Gudliauskienė); występy zespołu wokalno-instrumentalnego „Groovy boys” (kier. V. Valantiejus).

 W drugiej części koncertu wystąpiły „Alebabki” i kiejdańska  „Issa”.

W niedzielę, 5 maja podczas Mszy Świętej „Alebabki” sławiły Boga w kościele karmelickim p.w. Św. Krzyża w Kownie. We Mszy Św. uczestniczyli Polacy z Kowna i okolic Kiejdan. Po koncercie zespołów „Alebabki” ,  kowieńskiej „Kotwicy“ i kiejdańskiej „Issy”  w  Centrum Wielokulturowym, na zaproszenie prezes Kowieńskiego Oddziału ZPL Franciszki Abramowicz, rodacy spotkali się w siedzibie ZPL w Kownie.