Plener Malarski „640-lecie Kiejdan“

, , Możliwość komentowania Plener Malarski „640-lecie Kiejdan“ została wyłączona

W dniach 4-6 czerwca 2012 roku na Laudzie odbył się Plener Malarski „640-lecie Kiejdan“.

W plenerze uczestniczyła młodzież pierwszego roku Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jarosława Iwaszkiewicza w Ciechanowcu i uczniowie kiejdańskiej Szkoły Sztuk Pięknych, zamieszkujący historyczną Laudę. Grupa z Ciechanowca przybyła pod troskliwą opieką nauczycieli: Cecylii Szmurło, Grażyny Święckiej, Barbary Pełszyk i Michała Selerowskiego.

Otwarcie pleneru rozpoczęto w Centrum Szkolenia Zawodowego w Kiejdanach. Gości powitał i opowiedział o swej szkole dyrektor Stasys Danila. W sali szkolnej odbył się piękny koncert Chóru Nauczycieli z Gdańska (dyr. Teresa Pabijanczyk). Wystąpił również zespół „Issa“ (kier. Waleria Wansewicz), prezentując m. in.piosenki, które stały sie wizytówką zespołu: „Lauda“ i „Kiejdany“ (słowa i melodia Ireny Duchowskiej).

4 czerwca wieczorem część uczestników pleneru, wzięła udział w uroczystościach kościelnych w Datnowie, na które przybył kowieński arcybiskup metropolita Sigitas Tamkevičius. Sakrament bierzmowania przyjęło około stu młodych osób.

W Szkole Sztuk Pięknych gości z Polski powitała, opowiedziała o szkole i zadbała o pomoc specjalistyczną podczas pleneru dyrektor Vida Burbulienė. Podczas trwania pleneru uczestnicy mieli doskonałą możliwość wzbogacenia swej wiedzy w zajęciach praktycznych. Zajęcia warsztatowe poprowadziła plastyczka Irina Dima. Prowadzi ona studio rysunku i malarstwa w Szkole Sztuk Pięknych w Kiejdanach, nieodpłatnie restauruje kiejdańską cerkiew Przemienienia Pańskiego, na którą w XIX w. gmach podarował właściciel pałacu hrabia Marian Czapski. To ją o rady w toku rysunku i malowania prosili nie tylko uczniowie kiejdańscy, ale i zagraniczni goście. Przypomniano i utrwalano podstawowe zasady kompozycji, perspektywy, kolorystyki i światłocienia. Grupą z Polski opiekował się nauczyciel fizyki Kazimierz Duchowski. Grupą litewską opiekowali się nauczyciele Bronius Rutkauskas i Žaneta Mickevičiūte.

Na plenerze nie ograniczano się wyłącznie do malowania. Zajęciom plenerowym towarzyszyły różne spotkania i przedsięwzięcia. Do gości pleneru dołączyła również grupa gości z Warszawy na czele z prezesem Fundacji ”Oświata Polska za Granicą” Jackiem Giełbutowiczem. Gości zapoznano z historią Radziwiłłowskich Kiejdan, Podbrzeża – kolebki powstania 1863 r., śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego na Żmudzi, Datnowem, Opitołokami, Świętobrością. W Szetejniach Cz. Miłosza podziwiano aleję dębową, przepiękną dolinę Niewiaży (Issy), stary trakt, kiedyś łączący Warszawę – Rygę, zapoznano się z bohaterami „Doliny Issy” – Magdaleną, czarną świnią, diabełkiem i innymi postaciami, które powstały podczas Międzynarodowego Sympozjum Rzeźb z Drewna „Dolina Issy – 2001”. Uczestnicy pleneru nie mogli się powstrzymać od chęci upamiętnienia zwiedzanych miejsc, jak tylko siadali do rysunku, gdzieś w mig ulatniało się zmęczenie spowodowane podróżą czy brakiem snu.

W rysunku oprócz Kiejdan, wykorzystano również walory przyrodnicze Świętobrości i Podbrzeża.

Ostatniego dnia w Szkole Sztuk Pięknych zorganizowano wystawę prac plenerowych. Prace uczestników pleneru będą prezentowane podczas Święta miasta z okazji 640-ej rocznicy Kiejdan. Organizację pleneru umożliwiło wsparcie MSZ RP poprzez Ambasadę RP w Wilnie.