Znad Niemna nad Wisłok 2008

, , Możliwość komentowania Znad Niemna nad Wisłok 2008 została wyłączona

Spotkanie z pisarzami i działaczami polskimi na Litwie

2 lipca 2008 roku w Saloniku Artystycznym Biblioteki w Krośnie odbyło się spotkanie z Ireną Duchowską i Wojciechem Piotrowiczem, polskimi poetami z Litwy. Czytelnicy uważnie słuchali prezentowanej poezji, a podczas dyskusji pytali także o status współczesnych Polaków na Litwie.

Z Państwa twórczością już zdołaliśmy się zapoznać, gościliśmy Was w Krośnie podczas Polonijnych Spotkań Literackich w minionym roku, dziś z zainteresowaniem słuchamy Waszych wspomnień i opowieści, bo są one niepowtarzalne, nie przeczytalibyśmy tego w żadnych pismach – dziękowała gościom Teresa Leśniak, dyrektor Biblioteki, za interesujące wyznania autorów z Litwy. Wspomnienia z czasów powojennych w porównaniu z sytuacją panującą na Litwie dzisiaj są znakomitą lekcją historii i patriotyzmu, która wiele wnosi w dyskusję o kształcie współczesnej Europy – dodała dyrektor Teresa Leśniak.

Krośnieńska publiczność była żywo zainteresowana codziennością Polaków na Litwie. – Zazwyczaj wszyscy Polacy w kraju mówiąc o Litwie myślą o Wilnie, a to przecież stolica, lecz nie cały kraj – zwracała uwagę Irena Duchowska na nasze standardy myślowe o sąsiedzie z północy i przekonywała, że także w innych rejonach, jak w jej Kiejdanach, żyją Polacy, choć jest ich tam zaledwie niecały jeden procent. – To prawda – przyznawał Wojciech Piotrowicz uzupełniając, że to Wilno do wojny było centrum polskiej kultury na Litwie i w tym właśnie mieście podtrzymywana była tradycja patriotyczna, związana głównie z postacią Adama Mickiewicza; do dziś Polacy jadąc do Wilna „obowiązkowo” odwiedzają cmentarz na Rossie, polskie ongiś kościoły i przede wszystkim Ostrą Bramę.

Irena Duchowska – poetka, działaczka polska na Litwie. Pochodzi z Wileńszczyzny, po ukończeniu studiów pedagogicznych w Wilnie wyjechała do serca Litwy (Kiejdany, znane nam z powieści Sienkiewicza, są geograficznym centrum tego kraju) i tam pracuje jako fizyk w Akademii pod Kiejdanami. Swoje utwory publikowała w wielu pismach polskich i litewskich, ogłaszała je również na łamach polskiej prasy, także w almanachach poezji. Za swoją działalność literacką i kulturalną była odznaczana przez Polaków jak i Litwinów. Jedną z najpopularniejszych jej inicjatyw są Festyny Kultury Polskiej „Znad Issy”. Założyła i prowadzi zespół pieśni „Issa”. „Kurier Wileński” ogłosił ją w 2003 roku „Polakiem Roku”. Wydała cztery indywidualne tomiki wierszy, uznane przez czytelników i krytykę.

Wojciech Piotrowicz – poeta, prozaik, publicysta i tłumacz, z wykształcenia matematyk. Urodził się w rejonie święciańskim w 1940 roku, po studiach osiadł w Wilnie, gdzie pracował m.in. w pismach, telewizji i radiu. Współzałożyciel m.in. Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Polaków na Litwie, współpracował z polskim teatrem amatorskim, śpiewał w zespole „Wilia”. Wydał m.in. kilka zbiorów wierszy i prozy. Współautor cyklu książek monograficznych o A. Mickiewiczu (wraz z dyrektorem wileńskiego Muzeum Adama Mickiewicza Rimantasem Salnasem). Wraz z krośnieńskim poetą Wacławem Turkiem wydali zbiór własnych wierszy w polsko-litewskiej wersji „Czasy i inkluzy”. W Polsce odznaczony został orderem Zasłużony dla Kultury Polskiej i Złotym Krzyżem Zasługi, laureat polskich nagród literackich, m.in. im. B. Sadowskiej i W. Hulewicza. Nazywany bywa – nie tylko przez wilnian – honorowym ambasadorem kultury polskiej na Litwie.

Gminna Biblioteka Publiczna  w   Jaśle z/s w Szebniach, Filia w Trzcinicy oraz Świetlica Młodzieżowa w Trzcinicy. Serdecznie zapraszają na spotkanie z pisarzami  i działaczami polskimi na Litwie

IRENĄ DUCHOWSKĄ i  WOJCIECHEM PIOTROWICZEM

4 lipca 2008 godz. 17.00. Świetlica Młodzieżowa  w Trzcinicy.

 
Spotkanie autorskie o charakterze religijno-patriotycznym, w ramach którego omówiona zastanie działalność  na rzecz utrwalania tożsamości Polaków na Litwie.

Irena Duchowska– pedagog, poetka, działaczka polska na Litwie. Pochodzi z Wileńszczyzny. Po ukończeniu studiów na Wileńskim Instytucie Pedagogicznym wyjechała na Kowieńszczyznę i od 1977 do dziś pracuje w Szkole Średniej w Akademii rejonu kiejdańskiego w centrum Litwy. Od roku 1994 pełni funkcję prezesa organizacji Związku Polaków Litwy na Laudzie, od roku 2000 jednocześnie Stowarzyszenia Polaków Kiejdan. Organizatorka Festynów Kultury Polskiej.  Odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi RP za działalność polonijną, oraz medalem ZG Związku Polaków Litwy ,, Za zasługi w krzewieniu polskości na Litwie”.

Wojciech Piotrowicz urodził się  w zaścianku Obiejucie rejonu święciańskiego. Zdobywał wiedzę w Tarakańskiej Szkole Średniej (rejon wileński), studia fizyczno-matematyczne w Instytucie Nauczycielskim w Nowej Wilejce oraz matematykę na Uniwersytecie Wileńskim. Kwalifikacje wykorzystywał później pracując przez dłuższy czas w litewskich ośrodkach obliczeniowych.. W latach 1981-1983 jest związany z gazetą „Czerwony Sztandar” (dzisiejszy „Kurier Wileński”). W 1983 r. zostaje redaktorem audycji polskojęzycznych w Państwowym Komitecie do spraw Radia i Telewizji.  Śpiewał w zespole  pieśni i tańca ,,Wilia „ Jeszcze wcześniej współpracował, m. in., z polskim teatrem amatorskim.. Jest ciekawym rozmówcą, gawędziarzem,  poetą od pewnego czasu rejestrującym swoje spostrzeżenia i odczucia nie tylko wierszem, ale też prozą.

Agnieszka Jeleń

https://www.jaslo4u.pl/poeci-polscy-goscie-z-litwy-newsy-jaslo-4014#!/Firmy