Poetycki debiut książkowy 24 07 2004

, , Możliwość komentowania Poetycki debiut książkowy 24 07 2004 została wyłączona

Weź, Panie –
ból utraty,
nadmiar pychy,
bunt,
czemu właśnie ja
musiałam być upokorzona
nad siły brzemię dźwigać,
gdy on
w motyla się zamienił
i dalej lekko fruwa…
Zazdrość nieporadną
weź, Panie!

Te bardzo osobiste strofy są jednym z kilkudziesięciu wierszy, które złożyły się na tomik poetycki pod tytułem „Znad Issy” autorstwa Ireny Duchowskiej. Pisane w ciągu kilkunastu lat (przeważnie do szuflady), te próby twórcze doczekały się wydania dzięki „pomocnej ręce” Staszowskiego Towarzystwa Kulturalnego, pod redakcją prof. dr Macieja Andrzeja Zarębskiego z Zagnańska i prof. dr hab. Andrzeja Tyszki z Warszawy oraz wsparcia finasowego ze strony Urzędu Miasta Kielce. Promocja wydania (o czym pisaliśmy wcześniej) miała miejsce podczas tegorocznych IV Ogólnopolskich i Międzynarodowych Targów Wydawnictw Regionalnych im. Łukasza Opalińskiego w Staszowie-Kielcach-Rytwianach.

Autorka wierszy – Irena Duchowska – bardziej znana jako działaczka społeczna (od ponad 10 lat piastuje stanowisko prezesa Kiejdańskiego Oddziału ZPL „Lauda”), jest nauczycielką fizyki w szkole średniej w Akademii k. Datnowa, z powodzeniem też oprowadza wycieczki po historycznej Laudzie i rodzinnych stronach Czesława Miłosza, chociaż urodziła się we wsi Słomianka w rejonie wileńskim, szkołę średnią ukończyła w Miednikach.

W sobotnie popołudnie, 24 lipca, w Domu Kultury Polskiej w Wilnie odbyła się prezentacja tomiku wierszy autorstwa Ireny Duchowskiej dla wilnian. W wieczorku poetyckim wzięli udział aktorzy Polskiego Studia Teatralnego pod kier. Lilii Kiejzik, którzy przedstawili zebranym montaż, oparty na wierszach autorki tomiku. W programie imprezy nie zabrakło też występu zespołu „Issa” z Kiejdan, którego założycielką i dobrym duchem przez cały okres jego istnienia jest pani Irena. „Issa” ma w swym repertuarze kilka piosenek na jej teksty, a sama autorka występuje również jako członkini zespołu. Pięknym uzupełnieniem lirycznego nastroju wieczoru był także śpiew solowy znanej wykonawczyni przy akompaniamencie gitary Anny Poźlewicz. Całość spotkania prowadził poeta wileński dr Józef Szostakowski.

Wiersze Ireny Duchowskiej przede wszystkim urzekają czytelnika bogactwem uczuć, skierowanych do swej małej ojczyzny, do lat dzieciństwa, do piękna podwileńskiej przyrody, do dzieci. Autorka nie stroni się tematów bolesnych – przemijania, samotności, trudu dźwigania codziennych trosk – wszystkiego, czym żyje na co dzień. Przeżycia i refleksje, wylane na papier, z pewnością znajdą swego czytelnika, jako że z myślą o nim pojawiły się w formie publikacji. Na razie pierwszej…

http://www.tygodnik.lt/